×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

sobota, 05 czerwiec 2010 09:25

Stabilnie w Astanie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ECAG

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zawetował przyjęty jednogłośnie 12 maja przez tamtejszy parlament (Medżlis) pakiet ustaw przyznający mu dożywotni tytuł wodza narodu.

Nazarbajew w wystąpieniu telewizyjnym argumentował, że choć propozycje parlamentarzystów są dla niego zaszczytem, to „statusu wodza narodowego nie ma potrzeby zatwierdzać jakimikolwiek aktami prawa”. W ten sposób kazachski prezydent po raz kolejny potwierdził, iż cieszy się niemal jednogłośnym poparciem tamtejszej elity politycznej.

Warto przypomnieć, że w przyjętych przez Medżlis ustawach, poza wspomnianym tytularnym określeniem urzędującego prezydenta, zaproponowano szereg przywilejów i inicjatyw mających jeszcze bardziej umocnić pozycję i wizerunek Nazarbajewa. Przewidziano m.in. objęcie prezydenta i jego rodziny całkowitym immunitetem karnym. Zaproponowano założenie Muzeum Pierwszego Prezydenta w Astanie oraz wprowadzenie bezwzględnego zakazu obelżywego lub poniżającego wypowiadania się na jego temat. Dopełnieniem inicjatywy miały stać się kolejne pomniki wystawiane za życia urzędującej głowie państwa.

Kazachstan jest jednym ze stabilniejszych punktów na mapie politycznej proradzieckiej Azji Środkowej. Zawdzięcza to w dużej mierze niekwestionowanej na tamtejszej scenie politycznej pozycji Nazarbajewa. Kolejne inicjatywy parlamentu umacniają tylko tą pozycję, czyniąc z Astany również dość przewidywalnego partnera w regionalnej układance geopolitycznej.

Czytany 4975 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04