×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

poniedziałek, 07 kwiecień 2014 08:22

Info ECAG: Zaoczny wyrok dla Bakijewów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

bakijew  Info ECAG

Na 25 lat więzienia w połączeniu z konfiskatą mienia – rzecz jasna zaocznie – skazał kirgiski sąd byłego prezydenta kraju Kurmanbeka Bakijewa za udział w próbie zamordowania biznesmena Seana Daly'ego.

Podobne kary wymierzono krewnym i współpracownikom obalonego w 2010 r. kirgiskiego przywódcy. Brata prezydenta, byłego szefa Państwowej Służby Bezpieczeństwa Janybeka Bakijewa skazano zaocznie na karę dożywotniego więzienia wraz z konfiskatą mienia, a synów Kurmanbeka BakijewaMarata i Maksima skazano odpowiednio na 20 lat więzienia i dożywotni pobyt w więzieniu.

Zdaniem prokuratury – Bakijewowie brali udział w nielegalnych operacjach finansowych, związanych z przejęciem kontroli nad kopalnią złota Dżeruj, celem dalszego odsprzedania. Zamach na S. Daly'ego, który jako wtajemniczony w zamiary klanu, stanowił dla nich potencjalne zagrożenie, miał zostać zlecony przez samego prezydenta, a zorganizowany przez jego brata i synów. Postrzelony 7 lipca 2006 r. w twarz S. Daly został ostatecznie odratowany, a po obaleniu Bakijewów – cała sprawa stała się głównym punktem aktu oskarżenia przeciw nim.

Skazani oczywiście nie muszą przejmować się wyrokami, korzystając z gościny białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

(karo)

Czytany 3205 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04