czwartek, 23 lipiec 2015 15:42

Info ECAG: Reforma konstytucyjna w Armenii

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Info ECAG

Jest taki moment w życiu urzędującego prezydenta, kiedy zaczyna przekonywać do systemu parlamentarnego. Przeważnie chwila taka przychodzi około połowy drugie kadencji (przy konstytucyjnym ograniczeniu reelekcji) – kiedy to głowy państw przymierzają się do roli szefów rządów.

Choć może się to wydawać dziwne – to nie wizyta przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska jest najważniejszym wydarzeniem ostatnich dni w Armenii. W porozumieniu z prezydentem Serżem Sarkisjanem komisja konstytucyjna opublikowała projekt reform ustrojowych, w ramach których szefem władzy wykonawczej stawałby się premier, bezpartyjny prezydent zaś traciłby większość swych uprawnień. Wybierany zaś byłby przez parlament i reprezentację władz lokalnych na jedną, 7-letnią kadencję. Z kolei Zgromadzenie Narodowe byłoby wyłaniane w wyborach dokonywanych z list partyjnych, dwuturowych w przypadku nieuzyskania przez żadną listę większości.

Obecnie propozycja reformy jest poddana obywatelskim konsultacjom, następnie zaś podlegać zaś będzie procedurze parlamentarnej i podpisu prezydenta. Następnie zaś pytanie o zmianę konstytucji stanie się przedmiotem referendum pod koniec tego lub na początku 2016 r. Prezydencka kadencja S. Sarkisjana dobiega końca w 2018 r., a opozycja już zarzuca mu, że jego celem są kolejne wybory parlamentarne w 2017 r., w których prezydencka Republikańska Partia Armenii dzięki nowym przepisom zamieni swoją obecną większość (70 miejsc na 130) na całkowitą władzę w państwie, pozwalając swemu przywódcy stanąć na czele rządu.

D. Tuska faktycznie zaś odwiedził republiki zakaukaskie, tak w Erewaniu, jak i w Baku, opowiadając się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu w Górskim Karabachu, a status quo nazywając „niemożliwym do utrzymania”. Armeńskie media skupiły się jednak bardzo na deklaracji, że Unia Europejska podtrzymuje zainteresowanie współpracą z Armenią pomimo i równolegle dla obecnie realizowanej przez S. Sarkisjana polityki integracji eurazjatyckiej.

(karo)

Czytany 3380 razy