piątek, 12 wrzesień 2014 08:17

ECAG: Eksperci ECAG na wyborach regionalnych w Rosji

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

wyb3  ECAG

Międzynarodowa grupa ekspertów Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych przybyła do Rosji, by monitorować przebieg regionalnych wyborów w szeregu podmiotów Federacji Rosyjskiej. Wśród przedstawicieli centrum są przedstawiciele parlamentów i politologowie z 9 krajów Unii Europejskiej.

Analitycy przeanalizują przebieg wyborów bezpośrednich gubernatorów szeregu obwodów,  szczególną uwagę poświęcając przemianom trybu formowania regionalnych elit w kontekście ostatnich zmian systemu wyborczego. Przyjrzą się także możliwym następstwom tych procesów związanym z kształtowaniem systemu politycznego i partyjnego Federacji Rosyjskiej.

W wyborach po raz pierwszy od lat zastosowano możliwość wcześniejszego oddania głosu,  co wywołuje kontrowersje w kręgach opozycyjnych. Reakcja środowisk opozycji antysystemowej na wybory i ich wyniki stanowi w tym kontekście również test wewnętrznej zwartości struktur państwowych i ich odporności na ewentualne próby inspirowanej z zewnątrz destabilizacji systemu. 

„Poza spostrzeżeniami dotyczącymi samych wyborów i procesów decyzyjnych, nasi przedstawiciele zamierzają wysondować możliwość aktywizacji współpracy międzyregionalnej w warunkach konfrontacji na linii Moskwa-Unia Europejska. Pomocne może być tu przeprowadzenie rozmów i wymiana poglądów ze środowiskami eksperckimi i politycznymi różnych regionów" – podkreślił dr Mateusz Piskorski, przebywający wraz z grupą ekspertów w Sankt-Petersburgu.

Misja ECAG potrwa do 16 września.

Czytany 5470 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04